Robert W. Huebner

HUEBNER,ROBERT
0 Reviews

Robert W. Huebner

Colonel Robert Huebner graduated from Officer Candidate School as a second lieutenant in November 1952. His first duty assignment was company training officer at the Southwest Signal Training Center, Camp San Luis Obispo, California, from November 1952 to August 1953. | Entered Army Flight Program, August 1953. Graduated from Primary Flight Training at Gary Air Force Base, San Marcos, Texas, in February 1954. Completed tactical flight phase of  training at Fort Sill, OK and received Army Aviator rating on 15 May 1954. Was promoted to 1st Lieutenant on 21 May 1954. From June 1954 to November 1955 served as an Army Aviator and Supply Officer (1st LT) with the 24th Aviation Company in Korea. Following Korean tour was assigned to 3d Infantry Division at Fort Benning, Georgia. From January 1956 to April 1956 served as assistant Flight Commander, 15th Infantry Regiment Flight Section. From April 1956 to July 1956 attended Rotary Wing Flight Training at Gary Air Force Base and Fort Rucker, Alabama. Received rotary wing rating on 15 July 1956. Commanded 3d Infantry Division Artillery Flight Section as a lst Lieutenant from August 1956 to May 1958. | In conjunction with this duty, organized and ran the 3d Infantry Division Aerial Observer School. Gyroscoped to Germany with 3d Infantry Division May 1958 and remained with the Division until July 1961. Served as Division Aviation Company Aircraft Maintenance Officer during the period. Promoted to Captain April 1959. Attended the Infantry Officer Career Course at Fort Benning, August 1961 to June 1962. Then attended the University of Omaha and received Bachelors Degree in Military Science, 27 January 1963. | Was integrated Regular Army, CPT, Inf, November 1962. Assigned to Fort Knox, January 1963 to May 1964. Was CO of 15th Training Battalion for six months, then XO of the 4th Training Brigade for remaining period. Was promoted to Major, March 1964. Was sent to RVN June 1964 to June 1965. Served as S-3, 145th Aviation Battalion. Planned and controlled 113 battalion sized airmobile operations during the period. Attended Command and General Staff College August 1965 to June 1966. Then assigned to Fort Rucker, AL. Was Chief of Operations Division, G3, July 1966 to January 1967. Then became Chief of Plans Division, G3, January 1967 to April 1968. Was responsible in large part for increasing aviator output from 70/month to 600/month. Promoted to Lieutenant Colonel, September 1967. Was Secretary of U.S. Army Aviation School from April 1968 to January 1969. Assigned to RVN for second tour from February 1969 to February 1970. Was CO, 222d Aviation Battalion, first six months, then S-3 and XO, 12th Aviation Group, remaining six months. Then assigned to Defense Intelligence Agency, Washington, D.C, March 1970 to July 1972. Was assigned as Policy and Plans Officer, Directorate of Collection. Initially wrote intelligence collection policy with J-2, JCS. Then formulated a master DOD Intelligence Collection and Processing Plan. First time all DOD and national collection systems tied into one plan. Attended U.S. Army War College, August 1972 to June 1973. Then assigned to Pacific Command, Hawaii. Served as Chief, Southeast Asia Branch, Security Assistant Directorate July 1973 to January 1975. Responsible for coordinating security assistance (grant aid and foreign military sales) for Cambodia, Laos, and Viet Nam plus five South Asia countries. Then served as Performance Evaluation Chief, J-4, PACOM, February 1975 to August 1976. Was responsible for evaluating effectiveness of security assistance program in PACOM. Promoted to Colonel September 1973. After Hawaii assignment was assigned to HQ, First U.S. Army, Fort Meade, as Chief, Aviation Division. Was responsible for training and aviation standardization of United States Army Reserve and National Guard aviation units in First U.S. Army. Served in that capacity from September 1976 to March 1980. | Then assigned as Directorate of Reserve Components, Fort Meade, April 1980 to May 1981. Responsible for coordinating all support for 97th U.S. Army Reserve Command and other reserve component units utilizing Fort Meade for weekend and annual training. Became Deputy Post Commander, Fort Meade, June 1981. Currently serving in that capacity. Fort Meade has under its command three TOE Battalions and a Garrison HQ Command or approximately 3100 troops. In addition, Fort Meade supports 68 tenant units, the larger being the National Security Agency, U.S. Army Intelligence Command, and First U.S. Army. | His awards and Decorations include: Legion of Merit w/1 Oak Leaf Cluster, Distinguished Flying Cross, Bronze Star w/2 Oak Leaf Cluster, Meritorious Service Medal, Air Medal w/12 Oak Leaf Cluster, Joint Service Commendation Medal, Army Commendation Medal, National Defense Service Medal w/1 Oak Leaf Cluster, Armed Forces Expeditionary Medal, Republic of Vietnam Campaign Medal (6 Campaigns), Korean Service Medal, Armed Forces Reserve Medal, United Nations Service Medal, Vietnam Cross of Gallantry w/Gold Star, Vietnam Cross of Gallantry w/3 Silver Stars, Vietnam Medal of Honor (lst Class), Vietnam Civic Action Medal, U.S. Army Service Medal, Overseas Service Medal, Vietnam Service Medal.

Additional Information

Graduated From
Fort Benning, Georgia
Highest Award
Legion of Merit
Year Inducted
1982
Branch Of Service
Infantry
Rank
Colonel
HF ID #
HF_01045

Author Info

Profile photo ofhnrtech

hnr tech

Member since 2 years ago
View Profile