Raymond S. Webster

Raymond S. Webster

Raymond S. Webster

Colonel Raymond S. Webster, Infantry, was assigned to the Office of the Deputy Assistant Secretary of Defense for Reserve Affairs as the Director of Reserve Forces on 5 July 1966. Colonel Webster’s current title is Director, Reserve Readiness and Mobilization. He also serves as the Principal Director in the Office, Deputy Assistant Secretary of Defense (Reserve Affairs). He was born in Somerville, Massachusetts on 6 September 1919. | Colonel Webster’s military career began in July 1939 when he enlisted in the 103d Infantry Regiment, Maine National Guard at Portland, Maine. He entered active military service in February 1941 when the Maine unit was called up. In September 1942, he graduated from OCS as a Second Lieutenant of Infantry. | Subsequent duty assignments include: 112th Infantry, 28th Division in September 1942 and sent overseas to Europe in September 1943. Reassigned in February 1944 to Headquarters V Corps. Attached as Liaison Officer to the 16th Infantry Regiment for the assault landings on Omaha Beach in Normandy. Served with Headquarters V Corps throughout campaigns in Europe and returned with unit to the States in July 1 945. Assigned in January 1948 as advisor to the Greek VII Mountain Division and served primarily with the 25th Brigade of the Division during the Greek Civil War until July 1949. Assigned to the 2d Infantry Division in June 1950, went to Korea with unit and returned in July 1951. Reassigned to D.CSPER, DA, from July 1951 to September 1954 and then assigned command of 67th Armored Field Artillery Battalion, 3d Armored Division at Fort Knox. Again reassigned as Senior Advisor, Turkish Army War College, Istanbul, from July 1956 - July 1959. Then, reassigned to CONARC and served primarily as Chief, Distribution Division, D.CSPER, 1960-1964.  Reassigned to Korea as Chief of Staff, Det. L, Korean Military Advisory Group from June 1964 to July 1965. | His military education and training includes: the Infantry Officers Advance Course, Fort Benning, 1949-50; Command and General Staff College, 1955-56; the Armed Forces Staff College, 1959-60; and the Industrial College of the Armed Forces, 1965-66. Colonel Webster also finished one year at the University of Maine at Portland; one year at the University of Louisville; and finally a B. G. E. at the University of Nebraska at Omaha in 1960. Colonel Webster was integrated into the Regular Army in 1946 and was promoted to Colonel in March 1962. | Colonel Webster's awards and decorations include: the Legion of Merit, Bronze Star, the Commendation Medal, and Presidential Unit Citation.

More Information

  • Rank

    Colonel

  • Graduated From

    Fort Benning, Georgia

  • Highest Award

    Legion of Merit

  • Year Inducted

    1972

  • Branch Of Service

    Infantry

  • HF ID #

    HF_00612