Daniel E. Long, Jr.

LONG,JR.,DANIEL
0 Reviews

Daniel E. Long, Jr.

Major General Daniel E. Long, Jr. assumed the duties of Adjutant General of Virginia 14 July 2010. As the Adjutant General of Virginia, he was responsible for the combat readiness of units, and the administration and training of more than 8,600 Virginia Army and Air National Guard personnel. | General Long’s previous assignments include: Commander, Joint Task Force Civil Support (JTF-CS), Fort Monroe, Virginia. The unit responds to catastrophic Chemical, Biological and Nuclear attacks in the Northern Command area of responsibility. Principal Assistant to the Chief of the National Guard Bureau, responsible for formulating, and coordinating plans and support to the southwest border security mission. He also served as the senior military officer assigned to the Joint Iraq/Afghanistan Study Group and commanded Task Force Care/Katrina in Louisiana. He was the Deputy Director then Director of the Project and Contracting Office in Iraq from September 2004 to September 2005 and managed an $18.4 billion dollar reconstruction program. He commanded the 29th Infantry Division (Light) from August 2002 to August 2004. | General Long’s duty assignments include: June 1967 – September 1970, Platoon Leader, Company D, 276th Engineer Battalion (Combat), Fredericksburg, Virginia; September 1970 - November 1973, Executive Officer, Company D, 276th Engineer Battalion (Combat), Fredericksburg, Virginia; November 1973 – April 1974, Commander, Company D, 276th Engineer Battalion (Combat), Fredericksburg, Virginia; April 1974 – February 1977, S2, 276th Engineer Battalion (Combat), Richmond, Virginia; February 1977 – September 1977, S1, 276th Engineer Battalion (Combat), Richmond, Virginia; September 1977 – November 1978, S4, 276th Engineer Battalion (Combat), Richmond, Virginia; November 1978 – September 1979, S3, 276th Engineer Battalion (Combat), Richmond, Virginia; September 1979 – April 1983, Executive Officer, Company D, 276th Engineer Battalion (Combat), Richmond, Virginia; April 1983 – August 1985, S3, 176th Engineer Battalion (Combat), Richmond, Virginia; August 1985 – April 1990, Commander, 229th Engineer Battalion, 29th Infantry Division (Light), Fredericksburg, Virginia; April 1990 – March 1993, Executive Officer, 2nd Brigade, 29th Infantry Division (Light), A.P. Hill, Virginia; March 1993 – April 1995, Liaison Officer, Headquarters State Area Command, Virginia Army National Guard, Richmond, Virginia; April 1995 - September 1996, Commander, 2d Brigade, 29th Infantry Division (Light), Fort A.P. Hill, Virginia; October 1996 – November 1997, Chief of Staff, 29th Infantry Division (Light), Fort Belvoir, Virginia; December 1997 – April 1998, Senior Tactical Advisor, Headquarters State Area Command, Attached to 29th Infantry Division (Light), Fort Belvoir, Virginia; April 1998 – September 2001, Assistant Division Commander – Maneuver, 29th Infantry Division (Light), Fort Belvoir, Virginia; September 2001 - April 2002, Deputy Commander Stabilization Force (SFOR-10) Multi-National Division North (MND-N) Bosnia; April 2002 – August 2002, Assistant Division Commander – Maneuver, 29th Infantry Division (Light), Fort Belvoir, Virginia; August 2002 - September 2004, Commander, 29th Infantry Division (Light), Virginia Army National Guard, Fort Belvoir, Virginia; September 2004 - March 2005, Deputy Director, Project and Contracting Office, Baghdad, Iraq, Department of Defense, Pentagon, Washington, D.C.; March 2005 - September 2005, Director, Project and Contracting Office, Baghdad, Iraq, Department of Defense, Pentagon, Washington, D.C.; September 2005 - December 2005, Commander, Task Force Command Katrina, Fort Polk, Louisiana, Department of Defense, Pentagon, D.C.; December 2005 - August 2006, Senior Military Officer/Economic Development and Infrastructure Lead, Iraq/Afghanistan Working Group, Department of Defense and Department of State, Arlington, Virginia; August 2006 - July 2007, Special Assistant to the Chief, National Guard Bureau on Infrastructure Development/Southwest Border, Arlington, Virginia ; July 2007 – July 2010, Commander, Joint Task Force Civil Support (JTF-CS), Northern Command, Fort Monroe, Virginia; July 2010 – time of induction, The Adjutant General, Virginia, Richmond, Virginia. | General Long received a Bachelor of Science (Magna Cum Laude), General Studies, from Liberty University, Lynchburg, Virginia, in 1991. He is a 1994 graduate of the United States Army War College, Carlisle Barracks, Pennsylvania. | His awards and decorations include: Defense Distinguished Service Medal w/1 Oak Leaf Cluster; Legion of Merit w/1 Oak Leaf Cluster; Meritorious Service Medal w/2 Oak Leaf Clusters; Army Commendation Medal; Army Achievement Medal; Army Reserve Component Achievement Medal w/1 Silver Oak Leaf Cluster and w/3 Bronze Oak Leaf Clusters; National Defense Service Medal w/1 Bronze Service Star; Armed Forces Expeditionary Medal; Iraq Campaign Medal; Global War on Terrorism Service Medal; Humanitarian Service Medal; Armed Forces Reserve Medal w/1 Silver Hourglass Device and M Device; Army Service Ribbon; Army Reserve Component Overseas Training Ribbon w/Numeral 2; NATO Medal; Joint Meritorious Unit Award w/1 Bronze Oak Leaf Cluster; Expert Infantryman Badge; Air Assault Badge; Ranger Tab, and OTHER ACHIEVEMENTS: Order of St. Maurice; Silver Order of the de Fleury Medal; Governor’s National Service Medal; Massachusetts Meritorious Service Medal; Virginia National Guard Commendation Medal; Virginia Service Ribbon (9th Award); Virginia Emergency Service Ribbon (3rd Award).

Additional Information

Graduated From
Fort Benning, Georgia
Highest Award
Defense Distinguished Service Medal
Year Inducted
1999
Branch Of Service
Infantry
Rank
Brigadier General
HF ID #
HF_01963

Author Info

Profile photo ofhnrtech

hnr tech

Member since 2 years ago
View Profile