Benjamin S. Griffin

GRIFFIN,BENJAMIN
Benjamin S. Griffin

Benjamin S. Griffin

Lieutenant General Benjamin S. Griffin received his commission in July 1970 after graduating from Officer Candidate School, Fort Benning, Georgia. His previous assignments include two tours at Fort Bragg, North Carolina, in the 82nd Airborne Division as a Rifle Platoon Leader, S-3 Air, Rifle Company commander, and G-3 Operations Officer. | General Griffin also served a tour in Korea in the 2d Infantry Division as a Company Commander and Brigade S-2; and two tours in Germany in the 8th Infantry Division as Secretary of the General Staff and Mechanized Infantry Battalion Executive Officer in the 2nd Battalion (Mechanized), 87th Infantry; and as Commander, 3d Battalion, 8th Infantry Regiment from June 1988 to July 1990. From August 1992 to July 1994, he commanded the 2d Brigade, 6th Infantry Division (Light) in Alaska. He served on the United States Army Europe Staff Operations; at the United States Army Forces Command in the Office of Deputy Chief of Staff, Operations-Training. He later served in the Pentagon in the Department of the Army, Operations Division Readiness as a Staff Officer and in the Office of the Chief of Staff of the Army. From August 1994 until July 1995, he served as Executive Officer to the Commanding General, United States Army Forces Command. From July 1996, he served as the Commander, Joint Task Force Six, Fort Bliss, Texas. General Griffin served as the Assistant Division Commander (Support), 1st Cavalry Division, Fort Hood, Texas, from September 1996 to July 1997. From July 1997 to June 1999, he served as the Director, Force Programs, Office of the Deputy Chief of Staff for Operations and Plans, Washington, D.C. He then commanded the 4th Infantry Division, Fort Hood, Texas, from June 1999 until October 2001. | At the time of his induction, Lieutenant General Griffin was Deputy Chief of Staff, G-8, United States Army.

Additional Information

  • Rank

    Lieutenant General

  • Graduated From

    Fort Benning, Georgia

  • Key Assignment

    Deputy Chief of Staff, G-8 | United States Army

  • Highest Award

    Unavailable

  • Year Inducted

    2002

  • Branch Of Service

    Infantry

  • HF ID #

    HF_02141

  • DM ID#

    DM_00010